10 Aralık 2022

"Uzun Süre Önemsemedik"

Toplum Gazetesi/ALMANYA, 10 Aralık 2022

Ahmet Arpad

Almanya'da sürekli ilginç şeyler yaşanıyor! Medya hep okunacak haberlerle dolu. Canınız hiç sıkılmıyor! Son ayların ilginç haberlerinden biri de 2017'de ortaya çıkarılan, bugün sayılarının 21 bine ulaştığını Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın yeni açıkladığı, ne oldukları doğru dürüst bilinmeyen, başka bir Avrupa ülkesinde rastlanmayan, kendilerine 'İmparatorluk Vatandaşı' diyen insanlar!

7 Aralık 2022 günü Almanya'nın 11 eyaletinde bu aşırı sağcılara karşı bir dizi baskın gerçekleştirildi. Federal Savcı'nın açıklamasına göre 3 bin polis memurunun katıldığı baskınlarda 25 kişi tutuklandı. Suçlama 'Almanya'da devleti darbeyle devirme hazırlıkları yapmak'! Baskınlardan sonra açıklamada bulunan Federal Başsavcı Peter Frank, kendilerine "İmparatorluk Vatandaşı" diyen kişilerin devlet kurumları ve temsilcileriyle savaşmak amacıyla bir 'askeri kol' oluşturduğunu söyledi. Grupta, gerek geçmişte, gerekse bugün

Alman ordusunda görev yapmışlar da var

Federal Meclis'e silahlı baskınla girmek en baş planlarından biri. Darbe için "X-Günü"nü bekleyen örgütün, bunun nedenle askeri eğitim hazırlıkları yaptıkları, tanınmış siyasetçileri kaçırma planları hazırladıkları da daha önce basında yer almıştı. Grubun elebaşlarından biri 71 yaşındaki Alman soylusu Heinrich XIII. Prinz Reuß. Prens, kuracakları yeni ülkenin devlet başkanı olmayı düşlüyordu! Gözaltına alınanlardan bir başkası da mesleği yargıçlık olan, bir dönem Almanya İçin Alternatif Partisi'nden (AfD) milletvekilliği yapmış Birgit Malsack-Winkemann.

Evleri Silah Deposu

Ülkenin bütün eyaletlerine dağılmış bu insanlar topraklarında yaşadıkları Federal Almanya Cumhuriyeti'ni tanımıyor. Onlar 100 küsur yıl önce sona ermiş olan Alman İmparatorluğu'nun resmen hâlâ yaşadığına inanıyor, geçmişteki düzeni düşlüyor ve ülkede geçerli demokratik anayasal düzeni toptan reddediyorlar. Bu 'vatandaşlar', ülküleriyle aşırı sağcılara çok yakınlar, ceplerinde kendi yaptıkları ortak kimlikleri taşıyor.

Federal İçişleri Bakanlığı'nın açıklamalarına göre her zaman şiddete hazırlar. Yönetenlerin ve toplumun kendilerini ezdiğini iddia ediyorlar. Düşsel dünyaları komplo teorileriyle dolu. Bu nedenle olacak; yaklaşık bininin evi silah deposunu andırıyor! 21 bin 'İmparatorluk Vatandaşı'nın 4 bini Bavyera'da, 3 bini de Baden-Württemberg eyaletinde yaşıyor. Fürth'te bir polisi öldüren "vatandaş"ın 2018'de ömürboyu hapise mahkum edilmesinin ardından Bavyera İçişleri Bakanı Hermann yaptığı açıklamada: "Bunlar deli filan değil", demişti. "İçlerinde Almanya İçin Alternatif Partisi'ne (AfD) yakınlık duyanlar var."

Çoğunun elli yaşının üzerinde erkekler olması ilginç! Son resmi açıklamalara göre, bunlar geçmişlerinde büyük düş kırıkları yaşadıkları için radikalleşen, toplumdan ve devletten nefret eden insanlar. Her kente yayılmış bir tarikatı andırıyorlar. İçlerine bir giren kendini bir daha kurtaramıyor. Çoğunluğu borç içinde, zar zor geçiniyor, kaba güce çok yatkınlar. Araları en çok polisle ve devlet dairelerindeki memurlarla açık! Özellikle Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletlerinde son yıllarda silahlı çatışmalara giriştiler.

Amasyalı "İmparatorluk Vatandaşı"

'İmparatorluk vatandaşlarından biri de Amasya doğumlu Mustafa Selim Sürmeli! Haklı olduğu bir dava sonucunda hakkını alamadığına inanan Sürmeli, uzun yıllardır Alman yargısının ona komplo yaptığına inanıyor. Bu inancı her geçen yıl artınca sonunda 'İmparatorluk vatandaşları'na katılmış!  Yazgıları ona benzeyenlerin haklarını korumak amacıyla son yıllarda değişik kuruluşları yaşama geçiren Sürmeli, İnsan Hakları Yüksek Komiseri kimliğini (!) taşıyor, Federal Office for the Protection of the Constitution of Germany" ve "Milletlerarası İnsan Hakları Merkezi Vakıf Heyeti" üyesi, ayrıca "Avrupalı Vatandaşlar Merkezi" ve resmi makamların etkili çalışmasını kontrol eden bir komisyonun da başkanı! Ona göre Federal Almanya Cumhuriyeti bir 'sermaye şirketi'! Yürütme ve yasama bu 'şirketin' gerçek görevi!.

"Uzun Süre Önemsemedik"

Baden–Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Örgütü şefi Beate Bube daha 2019 yılında Stuttgart'ta yaptığı basın toplantısında itiraf etmişti: "Onları uzun süre fark edemedik, önemsemedik, geç kaldık". Şimdi özel bir bölüm yaşama geçirildi, uzmanlara görev verildi. Bakalım "vatandaşlarla" nasıl savaşacaklar, nereye kadar başarılı olacaklar! Yazgıları onları toplumdan koparmış, toplum onları bir daha içine kabul etmemiş. Onlar kendilerine yeni bir yol, yeni bir yuva aramış, fakat bulamadığı için de ümidini çoktan yitirmiş, çırpınan insanlar... Ortak istekleri Alman İmparatorluğu'nun geri gelmesi! Resmi makamlar birkaç yıl öncesine kadar: "Bunlar silah çılgını, sürekli dırdırı seven zırpırlar", dedikleri 'İmparatorluk vatandaşları'nın gerçekte aşırı sağcı, Yahudilik ve İslam düşmanı, demokrasi ve uyum karşıtı, hiç kimseye güvenmeyen kavgacı kişiler olduğunun farkına daha yeni varmaya başladılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder