17 Ağustos 2014

'Tehlike çok büyük'

Cumhuriyet, 17 Ağustos 2014
STUTTGART
AHMET ARPAD

Yarım milyonluk nüfusunun üçte biri yabancı olan Stuttgart'ta 3 bin sert uyuşturucu bağımlısı var. Bunların yüzde otuzundan fazlası da yabancı kökenli. 'Release' uyuşturucu kullananlarla ilgilenen, onlara yardım elini uzatan özel bir kuruluş. Uzun yıllardır tanıdığım Faruk Özkan Release'in bir elemanı. Görev alanına "bizimkiler" giriyor. Faruk onlarla doğrudan ilişki kuruyor. Türk bağımlının güvenini kazandıktan sonra onu uyuşturucunun zararları üzerine bilgilendiriyor, psikososyal alanda eşlik ediyor, terapi ve tedavisinde destek veriyor. Ailesi ile tanışıp, bağlantı kurabilmesi tedaviyi kolaylaştırıyor. Türk derneklerinde, çağırırlarsa camilerde uyuşturucu seminerleri de veriyor.

Almanya'nın 1990'lı yıllardan bu yana geçirdiği toplumsal değişim ülkede sorunları arttırdı, insanların yaşamını giderek zorlaştırdı. Eğitim geriledi, işsizlik hızla arttı, bireyin geliri azaldı, fakirlik doruğa fırladı. Böyle bir ortamda depresyona giren çoğu insan kendini içkiye veya uyuşturucuya verdi. Son yıllarda da adına kısaca Crystal Meth (Kristal Methamphetamin) denen uyuşturucu türü hızla 'piyasaya girdi'. Geçenlerde Federal Emniyet Teşkilatı ve Alman hükümetinin uyuşturucu ile mücadele sorumlusu Marlene Mortler tarafından açıklanan bir rapora göre düşük fiyatlara satılan madde, vücutta ciddi hasara yol açabiliyor. 2013 yılı içinde toplam 77 kilo Crystal Meth ele geçirilmiş. Çek Cumhuriyeti, Crystal Meth'in üretilip, pazarlandığı komşu ülke. Orada "Asya pazarı" denen açık pazarlarda söz konusu uyuşturucu madde gramı 20 Avro'nun altında temin edilebiliyor. AB üyesi ülkeler arasında sınırların kaldırılmış olması bu uyuşturucuyla savaşı zorlaştırıyor.

Release'in iki ay önce kent merkezinde taşındığı yeni binada Faruk Özkan ve tanışı Aysel Gönül'le yaptığımız sohbette ağırlık tabii 'insanlarımız'. Erkek kardeşi uzun süre önce uyuşturucu bağımlısı olan Aysel yanına annesini almış, Release'in de desteği ile Stuttgart'ta "Kendi kendine yardım grubu"nu kurmuşlar. Fikir alış-verişi yaptıkları, herkesin sorunlarından söz ettiği toplantılarda sadece çocukları esrar ve kokain bağımlısı olan Türk aileler bir araya geliyor. Şu ilkelerden yola çıkmışlar: "Sorunlu çocuğa karşı ilgimizi esirgememeliyiz, uzmanlardan yardım istemeliyiz, utanç duygusunu öne sürerek çözüm aramaktan çekinmeyelim, iş işten geçti demeyelim.." Release'in de desteği ile Aysel'in kardeşi şu sıralar iyileşme yolunda.

Almanya'da toplumsal sorunların son yirmi yılda artması insanların geleceğe olan güvenini azattı. Yabancıların da uyumu giderek zorlaştı. İki kültür arasında kalan bura doğumlu gençlerimiz sürekli geleceklerinden ümitsiz. Özellikle ergenlik çağında ailesinin tutucu baskısından kurtulamayan, 18'ine gelmeden kötü yola düşüyor. Burada doğmuş üçüncü nesil gençlerimiz giderek daha çok uyuşturucu bağımlısı oluyor. Faruk Özkan'a danışmaya gelenler arasında orta yaşlı ve yaşlı Türkler de var. Bu yaş gruplarının sorunu içki, ilaç ve kumar bağımlılığı. Uzun süre işsiz kalan, yaşlılığında yalnızlaşan insanlarımız kolay bağımlı olabiliyor. Sosyal pedagog Faruk Özkan'ın söylediğine göre, "ithal damat" olarak Türkiye'den Almanya'ya gelip de, bir süre sonra bu ülkede doğmuş büyümüş, başı açık, özgür eşinin aile yaşamına ayak uyduramayan "Anadolu çocukları" da az değil.

Faruk'la Aysel'e Cumhuriyet'in bir süre önce sentetik uyuşturucu bonzai konusunu ele aldığını söylüyorum. "Bonzai burada da biliniyor," diyorlar. "Ancak değişik otların sentetik maddelerle karışımından oluşan bonzai sorununun altından yetkililer kalkamıyor." Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği Başkanı Yavuz Tufan Koçak Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada: "Bizim kayıtlarımıza göre 300 kişi bir ay içinde bonzaiden öldü," demişti. "Gerçek kayıtlar ortaya çıkmıyor. Tehlike çok büyük!" Psikiyatrist Arif Verimli de şunu öneriyor: "Başbakana bağlı Uyuşturucu Müsteşarlığı kurulması gerekmektedir".

Release'in uzmanlarından Bernd Klenk'in açıklamasına göre danışmaya gelen gençlerin sayısı son on yılda üçe katlanmış. Almanya'da esrarın yanısıra hızla yayılan Crystal Meth'in ana maddesi Metamfetamin ilk olarak 1919 yılında Japon kimyacı Akira Ogata tarafından sentez edilmiş. Naziler II. Dünya Savaşı'nda askerlerin uyanık kalması için. yoğun olarak kullanmış. Kokain ve eroinden üç kat daha güçlü, insanı kısa sürede yaşayan bir ölüye dönüştürüyor. Bütün uyuşturucular Crystal Meth'in yanında masum kalıyor!

www.ahmet-arpad.de

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder