Sakın Bize Benzemeyin / Karanlıkta Gölgeler

Sakın Bize Benzemeyin
Ahmet Arpad
Günizi Yayıncılık; İstanbul, 2006
ISBN No: 9758731556


Serbest gazeteci ve çevirmen Ahmet Arpad'ın yazıları 1986'dan bu yana Cumhuriyet gazetesinde sürekli yayınlanıyor. 'Sakın bize benzemeyin' Arpad'ın son yıllardaki yazılarından oluşan bir derleme.

Yaşamını Almanya'da sürdüren yazarın kaleme aldıkları çok yönlü. Politik ve toplumsal içerikli aydınlatıcı yazıların yanı sıra okura Almanya'yı ve Alman toplumunu tanıtan öykümsü makaleler de bu kitapta yer alıyor. 1994-1995 Abdi İpekçi Gezi Yazısı Yarışması ikincilik ödülü sahibi Ahmet Arpad değişik Avrupa kentlerine yaptığı ziyaretleri de gezi yazısı tadında anlatıyor.

Cumhuriyet Kitap 14.09.2006
Karanlıkta Gölgeler
Ahmet Arpad
GÜNİZİ YAYINCILIK / Roman Dizisi
2. Baskı, Kasım 2002


Türkiye'yi terk etmek zorunda bırakılan ve aşamını Kuzey İtalya'da, Como gölü kıyısında sürdüren bir tarikat şeyhi dört yıllır aradan sonra gizlice Türkiye'ye döner.
Ülkede sadece birkaç gün kalacak ve misyonunu devam ettirmesi öngörülen, politikaya yeni atılmış girişken bir "dinibütün" ile görüşmeler yaptıktan sonra Türkiye'yi Orta Asya yönünde yine terk edecektir.
Türkiye'de faaliyetleri yasaklanmış tarikat şeyhinden misyonu devralmaya hazırlanan az deneyimli, fakat çok açıkgöz politikacıyla geniş bir yelpaze destek vermektedir. Yurtiçinde büyük holding sahipleri ona arka çıkarken, yurtdışında güçlü bir İslamcı organizasyon da bu politikacıdan desteğini esirgememektedir.