1 Eylül 2016

Çocukların ne günahı var!?

TOPLUM Gazetesi, Eylül 2016
AHMET ARPAD

Toplumsal sorunları büyük bir hızla artan Almanya'da milli gelirin yüzde ellisine nüfusun yüzde onu sahip! Endüstri ülkeleri arasında Almanya "aile ve eğitim fakiri" listesinde birinci sırada. Yoksul aile çocuğu sorunlu yetişiyor, sağlıksız büyüyor, okulda başarılı olamıyor, sorun dolu kötü bir gelecek onu bekliyor. Sabahları kahvaltı etmeden evinden çıkıyor, annesi yanına bir dilim ekmek bile veremiyor. Bundan bir süre önce Stuttgart'ta okul müdürleri eyalet eğitim bakanlığına ve kent belediyesine karşı 'ayaklandılar'. Fakir çocukların çoğunlukta olduğu okullarda öğle yemeği verilmesini talep ettiler. "Gittikçe daha çok karnı aç öğrenci derslere giriyor" diyen müdürlerin tepkisi başarıya ulaştı, yeni ders yılının başlamasıyla 80 okulda dar gelirli ve fakir aile çocukları sadece bir Avro karşılığında öğle yemeği yiyebilecekler.

Mercedes'in, Porsche'nin, Bosch'un 'doğum yeri' Stuttgart, Almanya'nın "yaşanmaya değer varlıklı kentleri" listesinde birinci sırada. Giderek daha çok modern bina yapılırken, dev bir fuar alanı kurulurken, yeni yeni yollar, tüneller açılırken, kent istasyonunun yeraltına indirilmesine, demiryolu güzergâhının toptan değiştirilmesine, tepeleri delerek kent havaalanına daha hızlı bir trenle bağlanmasına 10 milyar Avro'dan fazla harcanırken Stuttgart'ın okullarında çocuklar karnı aç derslere giriyor.

Sorunun üzerine giden eğitimciler başarılı oldu. Ancak onlar da biliyor ki, bu girişimleri fakirliğin çözümü değil. Ve bu fakirlik tüm Almanya için geçerli. Gittikçe artıyor, hem de çok hızlı bir şekilde. Zenginle fakir arasındaki uçurum gittikçe derinleşiyor, ülkede resmi verilere göre 6 milyon çocuk fakir ailelerde yaşıyor. Toplumdaki zengin-fakir ayrımı eğitimde de kendini gösteriyor. Her çocuk istediği okula gidemiyor, zengin öğrenci fakir öğrenciden uzak duruyor. Fakir insan yalnız bırakılıyor, toplumdan koparılıyor. Almanya'da açlık sınırında yaşayan anneler çocuklarını öldürüyor. Bu cinayetleri, çoğu kez tek başına kalmış, çalışmayan, doğumdan sonra hızla artan sorunların altından kalkamayan, çevresinin ilgilenmediği genç anneler işliyor. Akrabalar, komşular, okul, gençlik daireleri yavaş yavaş gelen bu faciaları nedense fark edemiyor. Çocukları koruyan yasalar yetersiz, reformlar gerekli. Ancak çoğu kez fakirlikten kaynaklanan bu gibi trajedileri, çıkarılacak yeni yasalar da pek önleyemez. Nedenler daha derinlerde yatıyor. Ve olan çocuklara oluyor!

www.ahmet-arpad.de

1 yorum:

 1. DÜNYA TÜRKLERİ KONGRESİ,
  Değerli milletim hiç düşündünüz mü Bu gün bu yaşadığımız olayların sebebi nedir bu 15 yıllık
  İktidar süresince ülkemizde din sömürüsü dinden rant devşirme dini devlet dairelerine sokma
  Bütün kurumlarda dini görüşü benimsemiş laik liğe düşman bir yönetim bulunuyor ve insanlara
  Zorla dini dayatıyorlar hertaraf imam hatipler ile doldu taştı şimdi fetöye savaş açtılar hesapta
  Şimdi size soruyorum kaç imam hatip lisesi kapatıldı kaçtane öğrenci atıldı kaç öğretmen atıldı
  Ben biliyorumki bütün imamhatip liselerinde tonlarca fetö mensubu var bunlar neoldu nasıl bir
  İşlem yapıldı bu cemaat devlet dairelerine sızarken nerdeydiniz pensilvanya da birçok akp millet
  Vekili fetönün elini öpüyordu methiyeler düzüyorlardı bu gün ülkenin bu hale gelişi Atatürk laik lik
  Düşmanlığından dır Bügün eğer askerde bu adam namaz kılıyor bundan zarar gelmez diye bir sürü
  Atatürk ve Türk düşmanı terfi ettirildi ve bugün general rütbesine gelen bu alçaklar halkına kurşun
  Sıktı ve gariban vatan evlatlarını ortada bırakarak kaçtılar ve o masum anadolu evlatları öldü
  Şimdi size soruyorum bunları hiç görmedinizmi ve sokaklara çıkıp tekbir allahu ekber demek ile
  Vatan korunmuyor vatan savunulmuyor vatanı seveceksin Türklüğü sevecek sin Atatürkü seveceksin eğer sevmez seniz ülkeyi böyle sevre götürürsünüz bugün bir eski asker olarak içimi
  Acıtan bir olay biz surye de fırat kalkanı operasyonu yapıyoruz ve abd askerleri yani özel kuvvetleri
  Bizim askerimizi denetliyor ypg ye pyd ye vurup vurmadığımızı denetliyorlar ve bunu da tv lerde
  Açıklıyorlar benden size ülkenin bir tablosu bakın görün ona göre hesap kitap yapın

  YanıtlaSil